Badanie dna oka jest prostym i bezinwazyjnym badaniem diagnostycznym, pozwalającym na zdiagnozowanie zmian w głębokich warstwach gałki ocznej. Inne nazwy tego badania to oftalmoskopia, wziernikowanie dna oka lub fundoskopia. Bada się m.in. stan siatkówki oraz naczyniówki. Badanie to jest również pomocne przy różnych schorzeniach ogólnoustrojowych.
W jakich sytuacjach wykonujemy badanie dna oka?
Oczywiście badanie dna oka należy wykonywać regularnie przy kontrolnym badaniu okulistycznym, aby mieć pewność, że nic złego się nie dzieje. Szczególnym wskazaniem do badania są zaburzenia widzenia, zaburzenia ostrości lub zaburzenia w zakresie widzenia barw. Jeśli pacjent skarży się na czarne plamki, widzi błyski lub kolorowe kreski, również będzie skierowany na oftalmoskopię.
Na badanie dna oka kieruje się również przy schorzeniach układu naczyniowego takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jest również pomocne przy diagnostyce pacjentów po udarze mózgu. Kobiety w ciąży rutynowo wysyła się na to badanie, by wykluczyć zwyrodnienie siatkówki. Takie zwyrodnienie może spowodować komplikacje podczas porodu.
Przygotowanie do badania
Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, by dowiedzieć się jakie leki przyjmuje i na co choruje. Samo przygotowanie do badania nie jest skomplikowane, ale wiąże się z zakropieniem oka atropiną. Atropina rozszerza źrenicę, co pozwala na prawidłowe wykonanie badania. Ponieważ powoduje to również zaburzenie widzenia, warto zabrać ze sobą osobę towarzyszącą i okulary przeciwsłoneczne. Atropina powoduje, że nasze oczy są nadwrażliwe na światło.
Jak wygląda badanie dna oka?
Po zakropieniu oczu trzeba odczekać 15-30 min, zanim będzie można wykonać badanie. Można je wykonać na trzy sposoby i są one uzależnione od wskazania z jakim pacjent przyszedł:
– oftalmoskopia, czyli wziernikowanie bezpośrednie jest wykonywane za pomocą oftalmoskopu. Urządzenie z jednej strony oświetla gałkę oczną, a z drugiej posiada okular, który powiększa obraz piętnastokrotnie;
– wziernikowanie pośrednie, przeprowadzane za pomocą soczewki Fisona. Jest to specjalny kask, posiadający soczewki i filtry, który pokazuje obraz powiększony i odwrócony;
– funduskamer Non-Mydriatic, który przeznaczony jest dla pacjentów ze zwężeniem źrenicy nie mniejszej niż 2,5 mm. Metoda ta jest wykorzystywana w badaniach przesiewowych, ale nie nadaje się do szczegółowej diagnostyki.
Jakie choroby wykrywa badanie dna oka?
Oftalmoskopia pozwala rozpoznać szereg chorób. Są wśród nich zwyrodnienia plamki żółtej, jaskra, cukrzyca, miażdżyca, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, nowotwory siatkówki, zwyrodnienie siatkówki lub odklejenie siatkówki.
Jak zgłosić się na badanie?
Wystarczy zgłosić się do wybranego okulisty i umówić się na dostępny termin. Jeśli jesteśmy z Poznania, możemy zgłosić się do Aestetic Clinic Gabinet Medycyny Estetycznej: wrosinski.pl. Warto zadbać o swój wzrok i chodzić regularnie na badania. Pozwoli to na wczesne wykrycie różnych schorzeń i uniknięcie późniejszych komplikacji.