Uwielbiasz skórzane obuwie, ale za każdym razem po zakończonym sezonie zakupiona para ulega zniszczeniu? Możliwe, że ich pękanie, blaknięcie lub tworzenie przebarwień to wina stale powtarzanych, pielęgnacyjnych błędów.
Sprawdź, czego się wystrzegać, by zachować swoje obuwie ze skóry w jak najlepszym stanie przez długi czas.
Preparaty nieodpowiednie do obuwia
Prawdopodobnie najpoważniejszy, ale przy tym najczęściej popełniany błąd w pielęgnacji obuwia – kupowanie i stosowanie preparatów odświeżających, które nie są dostosowane do rodzaju skóry, z której wykonano buty. Wykorzystanie klasycznej pasty do skóry licowej lub lakierowanej do czyszczenia butów z zamszu zakończy się tak naprawdę całkowitym zniszczeniem ich powierzchni.
Duży problem stanowi także złe dobieranie koloru środków odświeżających. Jeśli na butach z jasnej skóry zastosujesz pastę w czarnym lub ciemnobrązowym kolorze, nieodwracalnie zniszczysz ich odcień – niestety, barwnika nie da się w takiej sytuacji skutecznie wywabić.
Profesjonalne, sprawdzone i efektywne preparaty do pielęgnacji Twoich ulubionych butów oferuje ci sklep Wielki Shoe.
Zapominanie o impregnacji
To kolejny błąd, który przyspiesza proces niszczenia obuwia skórzanego. Wiele osób uważa, że preparaty impregnujące, czyli chroniące buty przed szkodliwym działaniem wilgoci należy stosować jedynie w przypadku szorstkich skór – np. zamszu. Lakierowane lub gładkie buty ze skóry traktowane są jak odporne na wszystko, w tym także na przemoczenie.
Na efekt nie trzeba długo czekać – przemoczona skóra obuwia zacznie się odkształcać, a nieprawidłowo wysuszona (na przykład na grzejniku) może pękać i wykruszać się.
Istotą prawidłowej impregnacji obuwia skórzanego jest, podobnie jak w pierwszym przypadku, prawidłowe dobranie preparatu. Na rynku dostępne są bowiem środki służące do efektywnego zabezpieczania powierzchni zarówno licowej skóry, jak i zamszu.
Chowanie brudnych butów do szafy
Nie każdy ma czas i chęci, by codziennie czyścić swoje buty. Niestety. Wystarczy wyobrazić sobie spacer w zimowej aurze, kiedy to zastosowano szkodliwą sól drogową – jeśli po powrocie nie usuniesz jej z powierzchni, ta odbarwi materiał i doprowadzi do jego głębokich zniszczeń.
Wiele osób zapomina także o gruntownym oczyszczaniu obuwia po sezonie. Dotyczy to zarówno zimowych butów ze skóry, jak i letnich pantofli, sandałów czy czółenek. Jeśli wiesz, że przez najbliższych kilka miesięcy nie będziesz nosić danej pary, dokładnie oczyść ją z kurzu, piasku lub soli i zabezpiecz odpowiednim środkiem konserwującym. Po naturalnym wyschnięciu schowaj buty do pudełka (w którym powinny znajdować się otwory wentylacyjne). Obuwie możesz dodatkowo przełożyć arkuszem bibuły.
Brak profesjonalnej pielęgnacji ze strony specjalisty
Kiedy zauważasz na swoich butach znaczne uszkodzenia, od razu je wyrzucasz? To kolejny błąd, który pozbawia Cię możliwości noszenia ulubionego obuwia i wiąże się z koniecznością zakupu kolejnej pary. Tymczasem w większości przypadków buty ze skóry można poddać profesjonalnej renowacji!
Współczesne salony szewskie oferują klientom usługi związane z odświeżaniem oraz dokładną renowacją obuwia. Koszt takiej obsługi bywa przy tym znacznie niższy, niż zakup nowych, markowych butów ze skóry. Dużą zaletą firm tego rodzaju jest także ich dostosowywanie się do potrzeb klientów. Wiele salonów zapewnia usługi w całej Polsce, przyjmując obuwie drogą pocztową lub kurierską – czego dowodem jest http://www.wielkishoe.com.