usuwanie uporczywych plam

Usuwanie plam jest jedną z bardziej problematycznych czynności, z jakimi możemy się spotkać. Wynika to z faktu, że każdą plamę należy traktować indywidualnie w zależności od substancji za pomocą, której powstała. Należy przy tym zachować niebywałą ostrożność, aby nie uszkodzić zabrudzonego materiału. Każda plama wymaga innego traktowania i innych środków.

Na początek należy określić co konkretnie spowodowało dane zabrudzenie. Musimy liczyć się przy tym z tym, że nie obejdzie się bez silnych preparatów, a niekiedy będą one wręcz przeciwwskazane. Do najczęstszych i najbardziej uporczywych plam należą te z krwi oraz smaru.

Jak i czym usunąć plamy ze smaru?

Smar jest substancją raczej niespotykaną na co dzień chyba, że pracujemy jako mechanik lub regularnie korzystamy z roweru. Jest to jedno z najbardziej problematycznych zabrudzeń jakie może pojawić się na materiale. Kłopot ten najczęściej dotyczy właśnie odzieży roboczej, albo dziecięcej. Plama skutecznie może zepsuć nam nerwy, ale nie ma co panikować, ponieważ zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że prasowanie czy użycie pralki w tym wypadku narobi więcej szkody niż pożytku. Wysoka temperatura zamiast zniwelować skutki zabrudzenia, sprawi, że plama się jedynie utrwali. Skoro nie pralka to jakie mamy możliwości?

Producenci środków czystości wyszli naprzeciw potrzebom swoich klientów, więc na pewno ucieszy niektórych fakt, że powstały również specjalne środki do usuwania plam ze smaru! Możemy więc przebierać wśród sprayów, płynów, past i pianek. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności, gdyż delikatniejsze materiały mogą ulec uszkodzeniu.

Jak sprać smar?

Wiemy już, że pralka nie stanowi rozwiązania problemu. Nie oznacza to jednak, że plamy nie można sprać w ogóle. Możliwe jest to dzięki użyciu płynu do naczyń, który posiada najpewniej każdy w swoim domowym wyposażeniu. Należy polać plamę dużą ilością płynu i ręcznie, energicznym ruchem, spierać plamę pod ciepłą wodą. Następnie wystarczy pozostawić zabrudzoną rzecz w wodzie zmieszanej z płynem do naczyń na około 15 minut i powtórzyć pranie ręczne.

Inna skuteczna metoda odbywa się za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Wystarczy jedynie nasączyć nią wacik i przykładać go do plamy ze smaru. Czynność tę należy powtarzać, zmieniając przy tym wacik, aż uzyskamy satysfakcjonujący rezultat. Kolejnym etapem będzie wypranie ręczne danej odzieży z mieszanką proszku do prania i płynu do naczyń. Warto przy tym wspomnieć, że oba opisane sposoby są świetnym rozwiązaniem w przypadku jeansów, które z pewnością da się dzięki temu uratować.

Pozostając w tematyce jeansów należy zwrócić też uwagę na skuteczność boraksu. Sprawdzi się również w przypadku delikatnych tkanin. Stosuje się go podobnie jak wyżej wspomnianą benzynę ekstrakcyjną.

Inne domowe sposoby 

Na szczęście istnieje też wiele innych sposobów, które pomogą uporać nam się z frustrującym problemem, a rozwiązanie jesteśmy w stanie znaleźć we własnym domu!

Jednym z nich jest… masło. Wystarczy, aby podłożyć pod materiał ręcznik papierowy lub chusteczkę, a na plamę odrobinę masła, którą pozostawiamy na 15 minut. Następnie należy uprać odzież w ciepłej wodzie zmieszanej z proszkiem do prania oraz płynem do naczyń. Jeżeli nie jesteśmy jednak przekonani do tej metody możemy sięgnąć po szare mydło, którym trzeba natrzeć zabrudzenie, pozostawić je na około 20 minut i uprać w pralce. Skuteczna też może okazać się pasta BHP. Warto wybrać tę w formie żelu, gdyż wtedy możemy mieć pewność, że ubranie nie ulegnie zniszczeniu. Polewamy nią tkaninę, a z kolei potem pierzemy w ciepłej wodzie.

Jak widać opcji do wyboru jest wiele, a część z nich możemy znaleźć we własnym gospodarstwie domowym. Fakt ten potęguje pozytywny rezultat, z uwagi na to, że im szybciej pozbędziemy się uporczywej plamy, tym większe mamy szansę na uratowanie naszej odzieży. Zanim jednak podejmiemy się walki z plamą, warto poczytać o poszczególnych rozwiązaniach i wybrać to najlepsze dla danego materiału.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here